Kroj

Úvod

Kroj se nosil do úplného roztrhání nebo se přešíval až byl nahrazen obyčejným oděvem. Úplně se přestal nosit kolem roku 1870. Poslední mužský kroj vlastnil sedlák Vít Nohava č.39, který zemřel roku 1909. Po jeho smrti byl kroj používán při divadelních představeních a maškarních bálech, až se úplně zničil. Poslední ženský kroj vlastnila selka Kateřina Hrušková č. 43. Tento kroj byl roku 1895 zapůjčen na Národopisnou výstavu do Prahy. Kateřina Hrušková si jej vyžádala dáti s sebou do rakve "aby si z něho žádný neudělal posměch". Když roku 1897 zemřela, bylo jejímu přání vyhověno.

Klobouk byl černý s bílou stuhou, za kterou byl zasunut ohnutý kohoutí brk. Halena byla z bílého plátna vyšívaná černými ornamenty, zapínala se na knoflíky, měla široké rukávy vyšívané černými ornamenty, u zápěstí stažené černou stuhou. Vesta byla tmavě modrá, na předním díle byly našity dva bílé pruhy s vyšívanými ornamenty a dvěma bílými pentlemi. Černý hadrový pásek byl vyšíván bílými a žlutými ornamenty. Plátěné kalhoty byly hnědé, slavnostnější pak žluté, pod kolenem stažené bílou mašlí. Kožené boty byly černé.

Čepeček byl vlastní práce majitelky, poprvé si ho dala na hlavu o svatbě, když odkládala věneček. Na něm byla vyšívaná červená jablíčka, zelené lístky a byl lemován krajkou.

Zavíječka se směna nosit až po svatbě a byla hlavním znakem vdaných žen. Zavíječka svatební byla vyšívaná žlutým dukátovým hedvábím. Byly na ní vyšité velké květy růží. Zavíječka červená se nosila na vystřídání a ušetření svatební. Zavíječka černá se nosila v době smutku. Všem třem zavíječkám se obecně říkalo "bechyňské" a podle nich se poznaly ženy z Bechyně a blízkého okolí.

Na čepeček se přivazoval vínek (čelenka), který byl vyšíván červeným dracounem a byl zdoben stříbrnými penízky a korálky. Na vínek se vázala zaviječka (šátek) tak, že levý konec nevyšívaný se položil na levou stranu přes temeno hlavy a zavíjelo se kolem hlavy tak, že vyšívaný konec se otáčel až se dostal na temeno hlavy nad konec nevyšívaný a zde se špendlíkem oba konce spojily. Jeden květ byl pod bradou, druhý za krkem a třetí na temeni hlavy.

Přes zavíječku se nosila plena. Byl to třícípý šátek, který se nosil tak, aby vyšívaným koncem splýval po zádech a druhé dva konce se svázaly na temeni hlavy. Plena byla vyšívána šmelcem, byla bohatě zdobena rovnou a vroubkovanou krajkou, zlatým a stříbrným hedvábím a bavlnou na ní byly vyšity velké květy a ornamenty. Byla velice drahá, stála 27 zlatých, nosila se pouze o svátcích a v Raděticích ji měly jen 4 nejbohatší selky. Druhá plena byla skroměji zdobená, stála 5 zlatých, a protože se kupovala v Soběslavi, říkalo se jí "soběslavská". Používala se na častější nošení a ženy si ji braly například do Bechyňského kostela.

Na krku se nosi krejzlík. Nosil se pouze svátečně. Byl uvázán šňůrami, zdobený nařasenou krajkou a nosil se naškrobený. Když šla žena někam dál, nesla si krejzlík v ruce a na krk si ho uvazovala až na místě.

Košilka měla krátké, škrobené, balonové rukávy s velkými vyšívanými květy. Přes košilku se nosila šněrovačka. Byla ve trojím provedení - červená, žlutá a modrá, vyrobená ze sametu s ornamenty vyšívanými bílou bavlnkou.

Sukně byly také tři - červená, zelená a modrá. Na ní se našívaly široké bílé pásky, na kterých byly vyšité ornamenty. Na sukni se nosil fjertoch (zástěra). Fjertochy byly dva - světle zelený a tmavě modrý. Byly na něm našité penízky a byl lemován krajkami.

Boty byly také dvoje - černé a žluté. Byly vysoké, kožené a se šněrováním.


Mužský kroj

Klobouk
Černé barvy s bílou stuhou, za kterou byl zasunut kohoutí brk.

Halena
Z bílého plátna vyšívaná černými ornamenty, zapínala se na knoflíky. Měla široké rukávy vyšívané černými ornamenty, u zápěstí stažené černou stuhou.

Vesta
Tmavě modrá, na předním díle byly našity dva bílé pruhy s vyšívanými ornamenty a dvěma bílými pentlemi.

Kalhoty
Hnědé, slavnostnější žluté barvy, pod kolenem stažené bílou mašlí.

Opasek
Hadrový černé barvy vyšívaný bílými a žlutými ornamenty.

Boty
Černé, kožené.


Ženský kroj

Čepeček
Vyšívaný čepeček byl lemován krajkou.

Vínek
Zdobená čelenka.

Košilka
Bílá s krátkými balonovými rukávy s velkými vyšívanými květy.

Šněrovačka
Ze žlutého, červeného nebo modrého sametu s ornamenty vyšívanými bílou bavlnou.

Sukně
Červená, modrá nebo zelená. Na ní byly našity široké bílé pásky, na kterých byly vyšity ornamenty.

Fjertoch
(Zástěra) světle zelená, nebo tmavě modrá Byla lemována krajkami a pošita penízky.

Boty
Vysoké, kožené se šněrováním.